DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19223122,20%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanıtım Yazısı
Tanıtım Yazısı
Darüşşafaka Cemiyeti 160. Yılında Sürdürülebilirlik Başarısını Gözler Önüne Seriyor
  • Haber Odası
  • Gündem
  • Darüşşafaka Cemiyeti 160. Yılında Sürdürülebilirlik Başarısını Gözler Önüne Seriyor

Darüşşafaka Cemiyeti 160. Yılında Sürdürülebilirlik Başarısını Gözler Önüne Seriyor

ABONE OL
Temmuz 6, 2023 13:21
Darüşşafaka Cemiyeti 160. Yılında Sürdürülebilirlik Başarısını Gözler Önüne Seriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Darüşşafaka Cemiyeti 160. Yılında Sürdürülebilirlik

Başarısını Gözler Önüne Seriyor

Bu yıl kuruluşunun 160. yılını kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti, “Sürdürülebilirlik Etki Raporu” yayımladı.

Türkiye’nin 160 yıllık tarihiyle sürdürülebilir kurumlarının en iyi örnekleri arasında yer alan Darüşşafaka Cemiyeti, söz konusu rapor ile Darüşşafaka ve bağlı kurumlarının faaliyetlerinden kaynaklı; sosyal, ekonomik ve çevresel etkilere yönelik, yönetimsel yaklaşım ve hedefleri kapsamasının yanı sıra, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkısını da özetliyor. 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 160. kuruluş yıl dönümünü kutladığı bu önemli tarihte yayımlanan “Sürdürülebilirlik Etki Raporu”nun büyük anlam taşıdığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “Bu rapor, uzun tarihimize ve sürdürülebilir bir kurum olarak öncülük ettiğimiz değerlere odaklanmaktadır. Darüşşafaka Cemiyeti, 160 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin sürdürülebilir kurumlarına en iyi örneklerden biri olmuştur. Sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmek ve ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ misyonumuzla ülkemizin çocuklarına nitelikli eğitim sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.  

Sürdürülebilirlik kavramının her zaman Darüşşafaka Cemiyeti’nin gündeminde olduğunun da altını çizen Güleç, “Son 20 yılın önemli kavramı ‘sürdürülebilirlik’ elbette bizlerin gündeminde hep ve hassasiyetle vardı. Yaşadığımız pandemi dönemi hepimize bu yaklaşımın tüm kurumların stratejilerinde baş rol oynaması gerektiğini gösterdi: Mühim olan sadece ‘devam ettirmek değil’, global dünyanın bir parçası olarak, tüm paydaşlar ve öncelikle kendimiz için ‘değer yaratarak ve daima gelişerek’ sürekliliği sağlamak idi. Darüşşafaka olarak topluma katkı sunma gayesiyle 160 yıldır hareket eden, çevreye daima duyarlı bir kuruluş olarak kendi sürdürülebilirlik modelimizi kurduk. Bu Raporumuzda da modelimizi kamuoyu ile paylaşma olanağı bulduk” diye konuştu. 

Birleşmiş Milletler’in 2015 yılında küresel bir duyuruyla tüm kurum ve kuruluşları davet ettiği “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” (BM SKA) üzerine yapılandırdığı bir anlatımı benimseyen Darüşşafaka’nın “Sürdürülebilirlik Etki Raporu”, özet bilgiler eşliğinde BM SKA’ları ve bu alanlarda kazanılan ödülleri içeriyor. Darüşşafaka’nın vazgeçilmez odak alanları “önemlilik kriterleri”ni ve “stratejik öncelikleri”ni de BM SKA’larla bağlantılayarak inceleyen Rapor, Darüşşafaka’nın hangi paydaşların yaşamına hangi faydaları ürettiğini somut ve izlenebilir veriler üzerinden paylaşıyor. 

DARÜŞŞAFAKA HAKKINDA 

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti; annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyarak onların yaşamlarını değiştiriyor. “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana çalışan Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş koşullarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almasını sağladı. Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı ilkesiyle hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, öz güven sahibi ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor.  

Bugün Türkiye’nin dört bir yanından sınavla belirlenen 1000’e yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 8 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor. 

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, yine Birleşmiş Milletler’in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan UN Global Compact üyesidir. 2013 yılında kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti; 2021’de notunu 9,74’e ve 2022 yılındaysa 9,77’ye yükseltmiştir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.